Overprint به چه معناست؟حتما در زمان نهایی شدن کار برای چاپ حداقل یک بار اصطلاح overprint را شنیده‌اید، اما دقیقا نمی‌دانید چه کاری انجام می‌دهد.

overprint به چه معناست ؟

اورپرینت (overprint) گزینه‌ای است که می‌توان در نرم‌افزار  طراحی، فعال یا غیر فعال کرد در اصل شامل رنگی است که بر روی رنگی دیگر چاپ می‌شود. استفاده از آن در نرم‌افزار کاملاً دست طراح است و اگر بدون اینکه متوجه باشید این گزینه فعال باشد نتیجه کار چاپی تان متفاوت از چیزی خواهد شد که انتظارش را دارید. اگر گزینه overprint در کارتان خاموش باشد رنگ زیرین کار به صورت جدا و تفکیک شده شناخته می‌شود پس رنگی برای ترکیب وجود نخواهد داشت و تنها رنگی رویی چاپ خواهد شد. از طرفی دیگر با خاموش بودن گزینه overprint  اگر چند رنگ برهم منطبق باشند فقط رنگ رویی چاپ خواهد شد. در مقابل اگر این گزینه روشن باشد رنگ زیرین به طور کامل و رنگ رویی به صورت لایه دوم بر روی آن چاپ خواهد شد.

پس اگر از چند رنگ در طرحی استفاده کرده‌اید با روشن بودن گزینه overprint  تمام رنگ‌ها چاپ و با هم ترکیب می‌شوند و روی هم تأثیر می‌گذارند.
گزینه اورپرینت غالبا برای نوشته‌ها بیشترین استفاده را دارد.

نوشته‌های ریز باکمترین جابجایی در زمان چاپ ایجاد سفیدک و سایه‌ می‌کند که به دلیل ریزبودن آن‌ها ناخوانا و تار می‌گردد.

در این زمان بهترین راه حل برای از بین بردن این مشکل overprint  کردن نوشته مشکی است. البته باید توجه داشت تنها نوشته‌های مشکی %۱۰۰  بر روی پس‎زمینه رنگی را می‌توان overprint   کرد زیرا همان‌طور که گفته‌شد طرح‌‌ها و نوشته‌های رنگی و روشن با رنگ زیرین ترکیب می‌شوند.

یعنی برای نوشته رنگی که ترکیبی از چند رنگ است گزینه اورپرینت کاربردی نخواهد داشت، سعی کنید نوشته‌های ریز که کوچک‌تر از ۸ پوینت هستند را حتما تک‌رنگ استفاده کنید.

Overprint به چه معناست؟

Overprint به چه معناست

در صورتی که گزینه overprint برای رنگ‌ها فعال باشد فایل مانند تصویر بالا چاپ می‌شود.

 

فعال کردن overprint در نرم‌افزار ایلوستریتور

به منوی Windows> Attributes رفته،

نوشته یا شکل مورد نظر را انتخاب کرده سپس تیک overprint را بزنید.

ممکن است در مانیتور به خوبی متوجه تفاوت فعال و غیرفعال بودن آن نشوید.

در این صورت می‌توانید از پنجره Windows > Separations Preview  نتیجه نهایی برای چاپ را چک کنید.

اگر رنگ شکل یا نوشته‌ای که قرار است اورپرینت باشد را خاموش کنید آن هم باید خاموش شود و برعکس.

Overprint به چه معناست؟

اورپرینت در ایلوستریتور

فعال کردن overprint  در نرم‌افزار ایندیزاین

به منوی Windows> Output> Attribute  رفته، شکل یا متنی که قرار است overprint  شود را انتخاب و گزینه Overprint Fill   را فعال کرده، سپس از منوی View> Overprint Preview آن را می‌توانید چک کنید.

 

 

اورپرینت در ایندیزاین

اورپرینت در ایندیزاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *