این شیوه چاپ بخاطر استفاده از کلیشه گود در فرآیندش در گروه چاپ‌های گود قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های چاپ تامپو امکان چاپ بر روی مواد مختلف و متنوع از نظر جنس و شکل هندسی آنها می‌باشد.

به‎‏‌طوری‌که با این روش می‌توان بر روی سطوح صاف، منحنی، گرد، محدب و حتی کُروی عمل چاپ را انجام داد. واسط چاپ در تامپو لاستیکی از جنس سیلیکون بوده که به آن تامپو یا tampon می‌گویند. این شیوه چاپ بسیار شبیه به مهرهای لاستیکی است با این تفاوت که حروف در مهر برجسته می‌باشند. اما در چاپ تامپو لاستیک سیلیکونی برجستگی وجود ندارد و نقش به شیوه‌ای دیگر به سطح قابل چاپ منتقل می‌شود.

چاپ تامپو (چاپ بالشتکی)

 

 

مراحل انجام چاپ:

لازم است پس از طراحی از طرح مورد نظر فیلم تفکیکی (برای کارهای CMYK) تهیه شود. از فیلم‌های هر رنگ کلیشه فلزی یا فتو پلیمری تهیه می‌شود. از کلیشه فلزی به دلیل مقاومت بالاتری که در طی مراحل چاپ تامپو دارد، استفاده بیشتری می‌شود. در صورت استفاده از کلیشه فتوپلیمری، شبیه به کلیشه‌های فلکسو، این کلیشه‌ها بایستی دارای ضخامت کم و سفتی بسیار باشند.

اکنون از هر رنگ یک کلیشه تهیه شده‌است که ترام‌ها روی آن به شکل گود هستند. در کنار هر رنگ کلیشه، مخزن رنگ به علاوه غلطک و تیغه‌های مربوطه قرار گرفته‌است . پس از آن غلطک رنگ، از مخزن رنگ مربوطه به روی کلیشه کشیده می‌شود. و درون گودی‌های کلیشه که همان نقش‌های مورد نظر می‌باشند پر از رنگ شده و سپس یک تیغه، رنگ‌های اضافه را از روی کلیشه جمع می‌کند. لاستیک سیلیکون از بالا به روی کلیشه یا گراور فرود آمده و نقش را به روی خود منتقل می‌کند، سپس بطور اتوماتیک بالای سر موضوع قابل چاپ قرار گرفته و به آرامی بر سطح مورد نظر فرود می‌آید.

بدین ترتیب طرح از روی گراور به سطح مورد نظر منتقل می‌شود. در مورد رنگ‌های دیگر نیز به همین ترتیب عمل شده و کار نهایی ما با طراحی چهار رنگ به چاپ خواهد‌ رسید .

 

چاپ تامپو (چاپ بالشتکی)

 

نکات طراحی:

درهنگام طراحی با توجه به شیوه چاپ و استفاده از لاستیک سیلیکونی، باید به ابعاد و موضوع مورد نظر بسیار دقت کرد.

تامپون به راحتی برروی سطوح مختلف می‌نشیند، بنابراین در هنگام چاپ روی سطوح منحنی، محدب، کره و اشکالی از این قبیل بایستی بسیار دقت کرد و امکانات چاپخانه مورد نظر را سنجید.

زیرا ممکن است نقش در یک قسمت از کار بسیار پررنگ و در قسمت دیگر کمرنگ شود.

مواد قابل چاپ با این روش:

پلاستیک، ظروف pet، چینی، فلز، CD

کاربردهای چاپ تامپو:

ظروف بستنی، ماست و خامه، لیوان‌های پلاستیکی، خودکار، محصولات آرایشی و بهداشتی، زیرلیوانی، انواع توپ، اسباب‌بازی، انواع لامپ‌ها و فلورسنت، کلاه، عینک، بند ساعت و…

کاربرد چاپ تامپو

کاربرد چاپ تامپو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *