چاپ افست، یکی از ابتدایی ترین شیوه ها برای ایجاد جلوه های ویژه می باشد. برای ارائه کاری زیبا میتوان با دقت و دانش کافی با چاپ افست به تنهایی و یا ترکیب این شیوه با انواع دیگر چاپ، به هدف مورد نظر رسید. با شناخت رنـگ های نقـره ای، طلایـی، فسفـری و… می توان کار خلاقانـه و خاصی را ارائـه نمود. توسط دستگاه های بـزرگ و اتوماتیکی چاپ افست می توان کار را با هر تعداد رنگی که مورد نظر است، چاپ کرد. امروزه دستگاه هایی با چاپ ۹ رنگ به بازار عرضه شده اند که میتوانند کارهای هنری و زیبایی را باکیفیت بسیار بالا چاپ کنند.

دستگاه‌های چاپ افست

دستگاه‌های چاپ افست

در چاپ افست از سه سيلندر استفاده مي شود:

  1. سيلندر پليت كه پليت بر روي آن بسته مي شود،
  2.  لاستيك كه تصاوير از روي سيلندر پليت بر روي آن قرار داده مي شود
  3. و سيلندر فشار كه برای فشار دادن و نگه داشتن كاغذي است كه قرار است بر روي آن چاپ انجام گيرد.

به ماشين چاپ افست بطور همـزمان محلول آب و مركب تغذيه مي شود. به هميـن خاطر در روي پليـت به طور همزمان آب و مركب وجود خواهد داشت و تصاوير بر اساس خاصيت آب دوست و مركب دوست ايجاد مي شوند.

چاپ افسـت در قديم بصورت سنتي و توسط فيلـم انجام مي گرفت که امروزه با پيشـرفت هاي انجـام شده امـكان انتقال طرح، مسـتقيماً از كامپيوتر به پليت به وجود آمده است.

به بيان ديگر مراحل تهيه فيلم، مونتاژ فيلم، نوردهي و ظهور پليت حذف گرديده که اين امر موجب كاهش هزينه در چاپ افست شده است.

 

مزاياي چاپ افست:

  • چاپ با كيفيت بالاي رنگي و تناليته نرم تمام رنگ
  • مناسب براي چاپ با تيراژ پايين در مقايسه با چاپ گراور و فلكسو
  • دارای قابلیت چاپ بر روي انواع مختلف كاغذ
  • توانايي چاپ با صرفه اقتصادي خوب براي چاپ هاي عريض (wide print)

 

فایل طراحی مناسب برای چاپ افست:

طـرح مورد نظـر بر فرض اگر چهـار رنگ باشد ( به این معنی نیست که طرح چهـار رنگ داشته باشد بلکه در طرح ترکیبی از همان چهار رنگ اصلی cmyk باشد که ترکیب های بسیـار زیادی هم میتواند داشته باشد.) بعـد از انتخاب گزینه cmyk میتوان از پالت channelsتعداد کانالهای رنـگ را مشاهده کرد.

انتخاب رنگ منـاسب در چـاپ با کیفیت بسیار مهم می باشد. طرح نهایی را با فرمت Pdf یا Tiff ذخیره نمایید. کارهای طراحی شده را کنار هم در یک فــرم چاپی چیده تا برای چاپ آماده شود. باید دقت کنید که کارهایی که کنار هم چیده می شوند از لحاظ ترکیب رنگی یا نوع کاغذ با هم یکسان باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *