سربرگ‌ها کاغذهایی هستند که برای نگارش نامه‌های سازمانی یا برای اشخاص حقیقی، به صورت رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سربرگ‌ها می‌توان برای متن‌های رسمی مانند مکاتبات اداری، صدور پیش‌فاکتور و یا برای ثبت قراردادها استفاده کرد. شما می‌توانید برای طراحی استاندارد یک کاتالوگ و همچنین انتخاب متریال‌های مناسب مطالب زیر را مطالعه کنید.

همه چیز درباره سربرگ

ابعاد: سربرگ‌ها معمولا در ابعاد A4 و یا A5 طراحی می‌شوند.

جنس کاغذ: برای چاپ سربرگ بیشتر از کاغد تحریر ۸۰ گرم استفاده می‌شود اما برای بالا رفتن مرغوبیت آن میتوانید از تحریر ۱۰۰ و ۱۲۰ گرم و همچنین از کاغذهای کتان نیز استفاده کنید.

وجه: بسته به سلیقه و کاربردتان سربرگ می‌تواند یک‌رو و یا دورو طراحی شود.

سرچسب: ویژگی مهمی که سربرگ دارد، سرچسب شدن آن است که معمولا از بالا و در برخی موارد از سمت راست یا چپ کاغذ سرچسب می‌شود و از پراکندگی کاغذها جلوگیری می‌کند. (شما می‌توانید در صفحه چاپ آنلاین سربرگ، در قسمت خدمات، مشخص کنید سربرگتان در چه ناحیه‌ای سرچسب شود.)

قراردادن چه اطلاعاتی در سربرگ ضروری است ؟

لوگو: در طراحی سربرگ از لوگوی شرکت یا فروشگاه خود با وضوح بالا استفاده کنید و برای انتخاب رنگ‌های مناسب در طراحی، بهتر است رنگ لوگوی خود را در نظر بگیرید. جای قرارگیری عناصر در سربرگ مانند کارهای گرافیکی دیگر، سلیقه‌ای بوده و بستگی زیادی به نظر طراح دارد. اما در مورد جای قرارگیری لوگو در سربرگ‌های اداری ایران، خوب است بدانید معمولا در گوشه بالا سمت راست برگه قرار می‌گیرد. اما در سربرگ‌های شخصی و غیر اداری، محل قرارگیری لوگو می‌تواند بر اساس سلیقه طراح تعیین شود.

تاریخ / شماره‌نامه / پیوست: معمولا در بالای برگه سمت چپ، با فونت ۱۰ یا ۱۱ قرار می‌گیرد. در سربرگ‌های اداری این موارد از عناصر الزامی می‌باشد اما در سربرگ‌های شخصی و یا غیراداری بستته به نیاز و سلیقه پیوست و یا شماره نامه می‌تواند حذف شود.

نام یا عنوان شرکت: نام شرکت بهتر است اولین چیزی باشد که توسط خواننده دیده می‌شود. پس بهتر است در ابتدای سربرگ چاپ شود تا تشخیص اینکه سربرگ متعلق به چه سازمان یا شرکتی‌ است راحت‌تر باشد. به غیر از عنوان گاهی توضیح کوتاهی در مورد فعالیت شرکت با فونتی ریزتر از عنوان در زیر آن نوشته ‌می‌شود.

اطلاعات تماس: یکی دیگر از عناصر ضروری در طراحی سربرگ، اطلاعات تماس برای دسترسی راحت است. در این بخش باید آدرس، تلفن، فکس، آدرس پست الکترونیکی و آدرس وب‌سایت و تمامی راه‌های تماس با شرکت یا سازمان ثبت گردد.

 

  • سربرگ‌ها را می‌توان سیاه ‌سفید و یا رنگی طراحی کرد، اما بهترین حالت آن طراحی و چاپ رنگی می‌باشد.
  • برای طراحی سربرگ در صورت استفاده زیاد از عناصر بصری و گرافیکی، ممکن است متن موجود در آن به راحتی خوانده نشود.

برای استعلام قیمت سربرگ دیجیتال کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *