موکاپ (mockup) اصطلاحی است که طراحان وب و گرافیک برای فایل پیش نمایش استفاده می‌کنند‌، mockup‌ها قالب‌های آماده گرافیکی هستند که در موضوعات مختلفی مثل لوگو، کارت ویزیت، پوستر، قالب سایت و … با فرمت PSD درنرم افزار فتوشاپ ساخته می‌شوند، و می‌توان در امور طراحی به بهترین شکل ممکن از آن‌ها استفاده نمود.

موکاپ

نمونه‌ای از موکاپ پرچم

 

همان‌طور که گفته شد طراحان از موکاپ‌ به عنوان یک پیش‌نمایش برای آثار خود استفاده می‌کنند، از فایل‌های موکاپ‌ها می‌توان به عنوان یک فایل گرافیکی زیبا و کاربردی نیز در پروژه‌های طراحی استفاده نمود. طراح، طرح اولیه خود را (مانند تصویر بالا) قبل از اجرا و چاپ در قالب اصلی به مشتریان خود نمایش می‌دهد. مثلا طراح گرافیکی، اثری مانند لوگو طراحی می‌کند و می‌خواهد نتیجه اثر خود را به صورت یک طرح چاپ شده بر روی کاغذ مشاهده کند‌، بهترین راه برای مشاهده اثر به صورت سه‌بعدی، استفاده از یک موکاپ برای نمایش نتیجه نهایی است که به بهترین شکل صورت می‌گیرد و می‌تواند نتیجه را به مشتری نیز نشان دهد تا رضایت مشتری را جلب کند.

تاثیر بی نظیر فایل‌های موکاپ در هرچه بهتر ارائه نمودن طرح‌های گرافیکی به مشتریان قابل مقایسه با روش‌های مرسوم نبوده و تاثیر زیادی در تایید طرح نهایی و ارائه یک چهره حرفه‌ای از شما خواهد داشت.

به طور کلی موکاپ این امکان را به طراح میدهد تا بتواند بهتر بر روی جزئیات طرح از جمله انتخاب رنگ‌، سایز‌، سبک نمایش و‌… تصمیم‌گیری کند.

نمونه‌ای از موکاپ

برای دانلود رایگان موکاپ از سایت کوفاپرینت ابتدا باید در سایت عضو بشوید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *