از زمانی که ماشین چاپ در قرن پانزدهم اختراع شد تاکنون پیشرفت‌های زیادی در صنعت چاپ صورت گرفته است. در حال حاضر چاپ افست متداول‌ترین فنـاوری چـاپ در دنیـا برای چاپ تیـراژهای بالاتـر از هـزار نسخـه به شمار می‌رود، این تکنولوژی شامل دو مرحله لیتوگرافی و چـاپ است. در مرحله لیتـوگرافـی طرح مورد نظر روی صفحه‌ای فلزی به نام زینـک منتقل شده و در مرحله چاپ، زینـک روی استوانه‌ای گـردان قـرار می‌گیرد و به واسطه  لاستیک، طرح روی کاغذ چاپ می‌شود.

دو نوع چاپ افست به نام چاپ شیت و چاپ رول وجود دارد:

که تفاوت اصلی این دو فناوری در نوع کاغذ ورودی به دستگاه چاپ است. فناوری Sheet-fed در بازار ایران به چاپ شیت شهرت دارد، در این نوع، کاغذ به صورت ورقه‌های مجزا ازهم وارد دستگاه می‌شود. ولی در فناوری Web-fed كاغذ در قالب رول‌های پیوسته وارد دستگاه چاپ می‌شود این فناوری در بازار ایران به چاپ رول نیز معروف است. اما تنها تفاوت این دو فناوری در نوع کاغذ ورودی به دستگاه چاپ نیست. این دو از نظر ضخامت کاغذ، سرعت چاپ، صرفه اقتصادی و فرمت خروجی دستگاه نیز بسیار با یک دیگر متفاوتند.

مقایسه چاپ افست رول و شیت

مقایسه چاپ افست رول و شیت

 

 

تفاوت‌های این دو تکنولوژی به شرح ذیل است :

  • سرعت چاپ در چاپ رول بسیار زیاد است، به طوری که دستگاه چاپ رول در یک ساعت می‌تواند ۶۰۰۰۰ نسخه از فرم خروجی داشته باشد.
  • در حالی که در چاپ شیت سرعت چاپ حداکثر ۱۰۰۰۰ نسخه در ساعت است.
  • دستگاه چاپ رول، عملیات تا کردن را همزمان با فرآیند چاپ انجام می‌دهد که این موضوع به سرعت صحافی خروجی‌های دستگاه رول نیز می‌افزاید.
  • در چاپ رول سطح چاپ به صورت پشت و رو و همزمان چاپ می شود اما در اغلب دستگاه شیت پشت و روی فرم چاپی به صورت مجزا از هم چاپ می‌شوند.
  • اما با وجود سرعت بسیار بالای چاپ رول و نوع کاغذ و موارد دیگر برای کارهای با تیراژ تا ۵۰۰۰ نسخه عموما از همان چاپ افست شیت استفاده می‌کنند.

برای استعلام قیمت خدمات چاپ افست کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *