علائم سند در چاپ افست، هنگام تهیه سند برای خروجی فیلم، زینک و چاپ همواره بایستی نکات مختلفی را رعایت کرد تا کار نهایی مطلوب‌تر و خطاها کمتر شود.

یکی از نکات مهم، استفاده از علایم در کنار اسناد چاپی است جهت روی‌هم‌خوری دقیق نوشته‌ها، تصاویر، برش و صحافی دقیق کار.علائمی که همیشه از آن‌ها استفاده می‌شود عبارتند از:

خط برش، علامت رجیستری، نوار رنگ‌های اصلی، نوار درصد رنگی (Gradient، اطلاعات سند چاپی).

خط برش

لازم است در بسیاری از کارهای چاپی مانند کارت ویزیت، سربرگ، بروشور، کاتالوگ، جلد کتاب و … محل تا و برش در سند چاپی مشخص شود، به همین دلیل جاهای مد نظر با خطوط نازک حدود ۰٫۱ میلی‌متر تعیین می‌شود. نکته قابل ذکر این است که این خطوط داخل طرح قرار نمی‌گیرند و باید با فاصله‌ای خارج از طرح اصلی و در دورریز کار گذاشته شوند تا در اثر کمی جابجایی برش، در کار دیده نشوند.

 

 

علائم سند در چاپ افست

علامت رجیستر (Registration Mark)

علائم سند چاپی (در روش افست)، علامتی است معمولا به شکل به‌علاوه یا ضرب‌در که درون یک دایره یا چهارضلعی قرار می‌گیرد، به طور کلی هر خط نازکی که چهار رنگ باشد (در کار چهاررنگ) را می‌توان به عنوان رجیستر به کار برد.

کاربرد رجیستر

از علامت رجیستری برای کنترل روی هم خوردگی رنگ‌ها استفاده می‌شود، در هنگام چاپ به اپراتور چاپ یا ناظر چاپ کمک می‌کند تا روی هم خوردگی رنگ‌ها را با دقت و با استفاده از لوپ کنترل کند.

از روی تصاویر و متن چاپ شده و بدون استفاده از رجیستر می‌توان روهم‌خوردگی را کنترل کرد، اما وجود رجیسترها کار را سریع‌تر و دقیق‌تر می‌کند، ضخامت زیاد و نازکی بیش از حد رجیستر دقت در کنترل را کم می‌کند، پیشنهاد می‌شود ضخامت رجیسترها حدود ۰٫۱ میلیمتر در نظر گرفته شود تا هم نازک و هم قابل دیدن باشد. در یک کار چهاررنگ، رجیسترها باید چهاررنگ با درصد رنگی ۱۰۰ از هر رنگی و در چهار طرف کار روی سند گذاشته شود، هرچه کار بزرگ‌تر باشد برای دقت بیشتر و کنترل روی هم خوردگی‌ها بهتر است از علایم بیشتری استفاده کرد.

 

 

علائم سند در چاپ افست

 

نوار رنگ‌های اصلی

انواع نمادهای رنگی معمولاً به صورت تن‌های صفر تا صد در بالا و پایین سند چاپی و به منظور دقت در رسیدن به رنگ‌های مد نظر استفاده می‌شوند. نوار رنگ‌ها شامل رنگ‌های اصلی چاپ (CMYK) به طور جداگانه و ترکیبی از آن‌ها با درصد ۱۰۰ می‌باشد، به عنوان مثال رنگ سایان C به طور مجزا و با درصد ۱۰۰ با ترکیب ماژنتا با درصد ۱۰۰ رنگ بنفش را می‌سازد، از این نماد نیز برای کنترل روهم خوردگی رنگ‌ها و تصاویر و درست بودن رنگ‌های ترکیبی استفاده می‌شود.

علائم سند در چاپ افست

نوار درصد رنگی (Gradient)

نوار گرادیان یا درصد رنگی معمولاً با درصدهای مختلف استفاده می‌شود. به طور مثال رنگ سایان را از ترام صفر تا ۱۰۰ با درصدهای مختلف (غالباً ده تایی) می‌گذارند، گاهی برای دقت بیشتر با فواصل کمتری کنار هم قرار می‌گیرند.

اطلاعات سند چاپی

گاهی در کنار علائم سند چاپی برخی نکات مانند نام و اندازه نهایی کار بعد از برش، نوع تا و صحافی، رزولوشن و مواردی که به چاپچی کمک کند، توسط طراح ذکر می‌شود.

علائم سند در چاپ افست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *