ایجاد جلوه‌های بصری، امروزه از طریق شیوه‌های مختلف چاپ و یا استفاده از برچسب‌های رنگی از پیش چاپ شده روی بسته‌بندی‌ها، کمک شایانی به فروش محصولات می‌کند.

یکی از این روش‌ها استفاده از نوعی لفاف بسته‌بندی به نام لیبل شرینک است که از نظر بصری طراحی‌های خلاقانه و جذابی برای جلب مشتری روی محصول درج می‌کند. این لیبل‌ها از جنس پلی‌اتیلن و مشتقات آن تولید شده که ضخامت آنها بین ۳۰ تا ۱۰۰ میکرون متغیر است، میزان ضخامت، بسته به کاربری آن متفاوت خواهد بود.

شرینک اسلیو (Shrink Sleeve) چیست؟

جنس فیلم شرینک لیبل اسلیو، پلاستیک نازكی است كه بعد از حرارت‌دهی در اثر گرما دچار جمع‌شدگی شده و به شکل یک پوشش و به ‌صورت تیوب، دور یک مغزی (Core) را می‌‌گیرد. هوای داغ‌، تونل‌های بخار و اشعه مادون قرمز روش‌هایی هستند که برای شرینک در دستگاه لیبل شرینک استفاده می‌‌شود. البته باید گفت که ضریب انقباض فیلم یا نایلون شرینک بسته به کیفیت و جنس آن متفاوت است. رول تیوب شرینک ابتدا در خط تولید باز شده، در اندازه مناسب بریده می‌‌شود و هر تكه بریده شده دور ظرفی كه باید آن را بپوشاند قرار می‌‌گیرد. سپس در مرحله بعد لیبل تحت حرارت بالا، جمع شده (Shrink)، شكلی هماهنگ و منطبق با ظرف به خود می‌‌گیرد و تمام یا بخشی از محصول را درون خود جای می‌دهد.

در ابتدا برای تهیه شرینک لیبل از جنس PVC استفاده می‌شده ولی امروزه به دلیل اینکه PVC با محیط زیست بسیار ناسازگار است، در سراسر جهان از جنس‌های دیگری مانند PET ، OPS و یک نوع رزین استفاده می‌شود.

ضخامت فیلم‌

هنگامی كه نوع فیلم برای تولید لیبل انتخاب شد، مورد بعدی که باید تعیین شود ضخامت آن است و مهم‌ترین چیزی که در انتخاب ضخامت فیلم باید در نظر داشت، كاربرد آن است.

معمولاً فیلم‌های لیبل‌ شرینک با ضخامت ۴۰ و یا در بیشتر موارد ۵۰ میكرون ساخته می‌‌شوند. البته از فیلم ۳۰ میكرون و ۷۰ میكرون و در برخی مواقع از فیلم‌های ۱۰۰ میكرون نیز استفاده می‌‌شود.

تعیین اندازه اسلیو

زمانی كه مشتری نوع فیلم و ضخامت مورد نظرش را انتخاب كرد باید ضریب انقباض مناسب ظرف (Shrink Ratio) را نیز تعیین كند. این مقدار باید همواره حداقل ۱۰ درصد بزرگ‌تر از اندازه بخشی از ظرف باشد كه بیشترین میزان انقباض لیبل در آن‌جا رخ می‌‌دهد. عرض اسلیو (Lay Flat) که همان فاصله بین لبه‌های تیوب است، عامل دیگری است كه باید به آن توجه کرد.

عرض اسلیو یا LF شامل درز نمی‌‌شود و باید یک و نیم برابر قطر بزرگ‌ترین مقطع دایره‌ای ظرف به علاوه فضای كافی (معمولاً حدود ۴ میلی‌متر) برای قرار دادن روده روی ظرف باشد. در این جا نیز ویژگی‌های ماشین و كاربرد مورد نیاز، عامل مهم برای تعیین اندازه LF تیوب است.

میزان ماده مورد نیاز برای درز به نوع ماشین درزجوش مورد استفاده بستگی دارد و معمولاً در محل درز باید ۱۰ میلی‌متر فضای خالی وجود داشته باشد ولی درزهای به نازكی‌ ۶ میلی‌متر نیز متداول شده‌اند.

 

نمونه‌هایی از لیبل شرینک اسلیو

 

 

ویژگی های لیبل شرینک اسلیو

محافظت از نور خورشید: 

این لیبل‌ها علاوه بر زیبایی بخشی، در برخی موارد وظیفه محافظت از کالا را نیز بر عهده دارند.

مثل برخی از ظروف حاوی مواد نوشیدنی که در مقابل اشعه UV خورشید، در زمان کوتاهی غیر قابل استفاده خواهند شد.

تولید کنندگان از پوشش لیبل شیرینک اسلیو با لایه محافظتی UVبرای افزایش طول دوره مصرف این نوع محصولات استفاده می‌کنند.

زمان: 

عملیات شرینک برای یک بطری که شامل برش لیبل‌ها و قرار دادن غلاف‌ها روی ظرف و عبور از تونل حرارتی است.

در کمتر از ۳۰ ثانیه انجام می‌شود که در دستگاه شرینک اتوماتیک این زمان به یک سوم کاهش می‌یابد.

قیمت ارزان:

رول‌های مصرفی لیبل شرینک با وجود اینکه تاریخ انقضای خاصی نداشته و در شرایط عادی سال‌ها قابل استفاده هستن، و همینطور به نسبت کارایی و جلوه‌ای که می‌دهند، قیمت بالایی ندارند.

همچنین با یک بار سفارش می‌توان نقوش مورد نظر را روی آن ها چاپ نمود و با توجه به تولید متراژ‌های بالایی خریداری نمود.

ارزانترین و در دسترس‌ترین ماده‌ای که می‌توان فیلم شرینک از آن تولید کرد PVCمی‌باشد.

قابلیت وکیوم و پلمپ کردن:

برخی از خوراکی‌ها مانند شیشه‌های سس مایونز ، خیارشور، آب لیمو و‌… باید جوری طراحی شوند که باز شدن دربشان و حالت دست‌خوردگی آنها کاملا قابل تشخیص باشد. به همین منظور می‌توان تنها غلاف لیبل شیرینک را در بخش درب بطری و ظروف مورد استفاده قرار داد. نمایش ۳۶۰ درجه طرح از پایین تا بالای ظرف، چاپ‌پذیری بسیار بالا با براقیت و شفافیت فوق‌العاده، قابلیت آب‌بندی در بطری‌ها و لیبلینگ به طور همزمان، دارای کمترین ضایعات و سرعت بالا در عملیات لیبل‌گذاری، جذابیت و درخشندگی کالا در قفسه فروشگاه‌ها و قابلیت لیبل‌گذاری بطری‌ها با ساختار غیرهمگون از دیگر ویژگی‌های لیبل شرینک اسلیو می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *