روکش ورنی یکی از پوشش‌هایی مورد استفاده در چاپ افست است. این روکش به دلیل قیمت پایینی که دارد به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما نقاط ضعفی نیز دارد، برای مثال نسبت به سایر روکش‌ها میزان محافظت کمتری دارد و در طول زمان رنگ آن به سمت زرد شدن می‌رود.

این روکش در انواع مات و براق وجود دارد که باتوجه به نوع سفارش انتخاب می‌شود که کدام نوع مناسب است.

در بعضی از کارها که امکان استفاده از روکش تمام سطحی را نداریم می‌توانیم با تهیه یک زینک جداگانه فقط قسمت‌هایی را که لازم است، بر روی آن‌ها روکش کشیده شود، را بپوشانیم.

مثلاً در بسته بندی مواد خوراکی قسمت‌هایی که برای چسب خور در نظر گرفته شده است، با وجود روکش نمی‌توان بر روی آن چسب زد به همین دلیل برای این گونه از بسته‌بندی‌ها زینک جداگانه ساخته می‌شود تا روی قسمت‌هایی که برای چسب خور می‌باشد روکش کشیده نشود.

روکش ورنی واتربیس(برپایه آب)

از روکش واتربیس برای افزایش مقاومت کار چاپی در برابر عوامل محیطی استفاده می‌شود. ورنی در چاپ افست نقش محافظتی دارد، یعنی سبب می‌شود رنگ کار در برخورد با عوامل محیطی و اثر انگشت از بین نرود. علاوه بر این سرعت خشک شدن جوهر در کیفیت نهایی این روکش تاثیرگذار است.

مراحل کار روکش ورنی واتربیس:

در چاپ افست برای استفاده از روکش ورنی واتربیس علاوه بر چهار برجی که برای رنگ‌ها داریم، یک برج دیگر برای روکش اضافه می‌کنند. که در آن به جای رنگ، ماده‌‌ی ورنی ریخته می‌شود که پس از انجام چاپ، روکش ورنی بر روی کار چاپ شده کشیده می‌شود، ورنی واتربیس با استفاده از لامپ یووی خشک می‌شود به همین دلیل هزینه‌ی بیشتری نسبت به سایر روکش‌ها دارد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *