کالیبره کردن به معنای تنظیم کردن و تغییر دادن سطوحی از رنگ‌ها و روشنایی‌های نمایش داده شده در مانتیور است. مانیتورهایی که تنظیمات کالیبره‌ی آن‌ها به درستی انجام شده باشد کیفیت بهتری در نمایش متن‌ها و تصاویر دارند.

طراحان و عکاسان بسیاری هستند که کالیبره بودن مانیتور برایشان بسیار ممهم است، زیرا سبب می‌شود نزدیک‌ترین رنگی از چاپ به دست می‌آید را بتوانند در مانیتور خود مشاهده کنند.

نحوه‌ی کالیبره کردن مانتیور درویندوز ۱۰:

۱) ابتدا از منوی استارت گزینه‌ی Calibrate display color را انتخاب کنید.

روش کالیبر کردن مانیتور

۲) سپس یک پنجره‌ی جدید باز می‌شود، بر روی گزینه‌ی Next کلیک کنید.

روش کالیبر کردن مانیتور

۳) در این مرحله منوی گاما مقادیر  RGB نمایشگر را نشان می‌دهد. بهترین گزینه زمانی است که دایره‌ها به صورت کامل مشخص نباشد( گزینه‌ی وسط) بر روی گزینه‌ی  Next کلیک کنید تا وارد مرحله‌ی بعدی شوید.

روش کالیبر کردن مانیتور

۴) در اینجا با بالا و پایین کردن نوار کشویی که در تصویر مشاهده می‌کنید، می‌توانید مقدار گاما را تنظیم کنید. این کار را تا زمانی که نقاط به صورت کامل محو شوند انجام دهید.

روش کالیبر کردن مانیتور

۵) سپس به سراغ بخش تنظیمات روشنایی مانیتور بروید، و بر روی گزینه‌ی  Next کلیک کنید.

۶) در این بخش سه تصویر به شما نمایش داده می‌شود، که چند حالت را برای روشنایی نشان می‌دهد، بهترین گزینه را انتخاب کنید Next  را بزنید.

روش کالیبر کردن مانیتور

۷) اکنون زمان انتخاب بهترین کنتراست برای تصویر می‌باشد، همانند روند مرحله‌ی قبلی سه تصویر با سه کنتراست مختلف به ما نشان می‌دهد، سپس به مرحله‌ی بعدی بروید.

روش کالیبر کردن مانیتور

۸) این بخش تنظیمات رنگی صفحه‌ی نمایش را نشان می‌دهد، در این بخش باید قرمزی، سبزی یا آبی بودن آن را از بین ببرید تا به یک تعادل برسید، بهترین حالتی که در این بخش به دست می‌آید خاکستری بودن آن است، بر روی گزینه‌ی Next  بزنید تا انجام شود.

روش کالیبر کردن مانیتور

۹) با استفاده از نوار کشویی می‌توانید، میزان بازتاب هرگونه رنگ را تنظیم کنید.

۱۰) و در آخرین مرحله برای مقایسه کردن کالیبراسیون فعلی و قبلی مانتیور، کالیبراسیون قبلی را انتخاب کنید تا با کالیبراسیون جدید جا به جا شوند.

روش کالیبر کردن مانیتور

برای اتمام بر روی گزینه‌ی Finish  کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *