دایکات در لغت به معنی قالب زنی همراه با تیغ و خط‌ تا می‌باشد فرایند دایکاتینیگ در ابتدای قرن ۱۹ در صنعت کفش سازی مورد استفاده قرار گرفته، و سپس وارد صنعت چاپ شد، و از خدمات پس از چاپ به حساب می‌آید. برای تولید محصولاتی نظیر پوشه و جعبه از روش دایکات استفاده می‌شود. به طور کلی قالب‌های دایکات مجموعه از تیغ برش می‌باشد، که جهت تهیه گسترده جعبه به کار می‌رود.

قالب‌های دایکات در دو نوع فکی و پینگ پونتی می‌باشند:

دایکات فکی:

دایکات فکی جزء روش‌های کار آمد در برش می‌باشد، در این روش قالب ما به صوت ثابت قرار می‌گیرد، مقوا یا کاغذی که قرار است برش بخورد، توسط سمت دیگر دستگاه به سمت قالب می‌رود تا برش انجام شود. اما  خطر این دستگاه برای اپراتورهایی که با آن کار می‌کنند زیاد است.

دایکات پینگ‌پونتی:

روش دیگری به نام پینگ‌پونتی وجود دارد که در آن یک میزی همانند میز پینگ‌پونگ وجود دارد. در این  روش به دو نیروی انسانی نیاز است، مقوای مورد نظر بر روی قالب بسته می‌شود سپس توسط نفر اول به سمت دیگر میز فرستاده می‌شود، و میان قالب و مقوا از زیر یک فشار عبور می‌کنند تا برش انجام شود. این شیوه  خطر آسیب رسیدن به افراد وجود ندارد.

ولی از آنجایی که مقوا صرفاً بر روی قالب قرار می‌گیرد امکان به وجود آمدن خطا تا چند میل وجود دارد،دستگاه ملخی امکان برش در ابعاد کوچکتری را به ما می‌دهد ولی در دستگاه لترپرس می‌توان تا ابعاد ۹۰*۶۰ را برای برش در نظر گرفت.

دایکات پینگ پونتی

 

 

­

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *