تصاویر در کامپیوتر به دو نوع تصاویر برداری یا وکتور (Vector) و تصاویر پیکسلی یا بیت‌مپ (Bitmap) تقسیم می‌شوند.

تصاویر وکتور:

نوع اول، تصاویری بر اساس اصول ریاضی و هندسی مثل نقطه و خط و … هستند که از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. به طوری که به راحتی هر تغییری روی آن‌ها اعمال می‌شود.

در این تصاویر به دلیل آن که هر آبجکتی ساختار مستقلی دارد، بدون کوچکترین نگرانی در مورد کاهش کیفیت، می‌توان آن‌ها را به راحتی کوچک یا بزرگ کرد. برای طراحی لوگو و نماد عموما از نرم‌افزارهای وکتور استفاده می‌کنند.

از معروف‌ترین این نرم‌افزارها می‌توان به Adobe Illustrator و Corel Draw اشاره کرد.

 

 

تفاوت نرم افزارهای Bitmap و Vector

تصاویر پیکسلی:

نوع دوم، یعنی تصاویر بیت‌مپ، با کنار هم قرار گرفتن مجموعه‌ای از نقاط به هم وابسته به نام پیکسل به وجود می‌آیند که برای ویرایش آن‌ها نیز، باید مجموعه‌ای از پیکسل‌ها اصلاح شوند.

بنابرین در نرم‌افزارهای بیت‌مپ نمی‌توان بدون افت کیفیت، اندازه تصاویر را بزرگ کرد. چراکه با بزرگنمایی تصاویر، پیکسل ها هم به همان اندازه بزرگ شده که در این صورت تعداد نقاط در هر اینچ نصف می‌شود. هرچه تصویر بزرگتر شود، جزئیات خود را از دست داده و دندانه‌هایی در لبه‌های آن ایجاد می‌شود.

 

در تصویر زیر به راحتی می‌توانید تفاوت نرم افزارهای Bitmap و Vector  را مشاهده کنید

 

تفاوت نرم افزارهای Bitmap و Vector

 

از تفاوت‌های دیگر این تصاویر می‌توان به حجم بالای تصاویر بیت‌مپ اشاره کرد. به دلیل آن که در این تصاویر اطلاعات همه‌ی پیکسل‌ها باید تک تک ذخیره شود، این تصاویر بسیار حجیم‌تر از تصاویر وکتور هستند. معروف‌ترین نرم افزارهای کاربردی در زمینه ایجاد یا ویرایش تصاویر بیت‌مپ، Adobe Photoshop می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *